Jedna (takmer totalitná) podoba Amerického spravodajstva

Autor: Jana Harris | 25.7.2005 o 8:26 | Karma článku: 12,66 | Prečítané:  4120x

Píše sa rok 2005. Americké médiá vlastnené veľkými spoločnosťami sú postihnuté akousi zvláštnou epidémiou, ktorá ich núti dosť často ignorovať správy z druhej strany Zemegule. Tiež sa akosi zhodujú v tom, že je oveľa dôležitejšie dvadsaťkrát denne informovať o neveste, ktorá dostala cold feet {teda ušla tesne pred svadobným obradom) ako o blížiacom sa hladomore v Zimbabwe alebo genocíde v Sudáne. Najviac záchvatov smiechu aj rozčúlenia vo mne ale vyvoláva kráľ podpriemerného spravodajstva FOX news channel , ktorý neustále prezentuje silne Americko-patriotistické názory a nenávisť voči každému s iným názorom ako majitelia stanice. Mnohokrát na tej istej stanici počuť nekultivované slová redaktorov. V pozadí za tým všetkým sa často usmieva z fotografie prezident G. W. Bush alebo vlaje Ameriská štátna zástava... Citlivo vybranné zábery z bojoviska v Iraku alebo návratu vojakov domov, tiež zahrajú na tú správnu strunu.

 www.shoxnews.com

Všetko sa to pravdepodobne začalo volebnou kampaňou Ronalda Regana v 1981 a tiahne sa to do dnešných dní. I keď samotný vlastník stanice a aj redaktori sa oháňajú takými pojmami ako pravdivé, najsledovanejšie a vyvážené spravodajstvo.  

Majiteľ  FOXu (a ostatných pridružených podnikov pod menom News Corporation , ktoré ovládajú  takmer nespočetné množstvo televíznych, rozhlasových aj filmových spoločností po celom svete) Rupert K.Murdoch sa rozhodol, že tejto udalosti treba venovať čo najviac času. Do rovnakého časového obdobia sa datuje aj počiatok tradície Najväčšieho sviatku (6.februára) pre všetkých divákov FOXu. Legenda hovorí, že každým rokom v tento deň sa pár reportérov vydáva na ťažkú služobnú cestu. Z rodiska R. Reagana potom celý deň vysielajú živé vstupy spievajúcich deťúreniec nad narodeninovou tortou. Vhodné je aj ukázať veľký pozdrav k narodeninám podpísaný stovkami ľudí, ktorí nelenili a prišli si spomenúť na prezidenta USA. (Celý tento prenos veľmi pripomína niekdajšie oslavy narodením Ruských súdruhov.) Nie je to jednoduché a tak niekedy zakročí aj samotný president FOXu, aby podal návrh ako oživiť niekoľkohodinové živé vysielanie. Aj v deň pohrebu R. Regana si televízny diváci FOXu vychutnali viac ako 36 hodinový ničím neprerušený priamy prenos z poslednej cesty z jedného pobrežia USA na druhé.

Poslušní moderátori aj pri iných udalostiach vždy vedia, čo sa hodí na televíznu obrazovku. Upozorňujú ich na to často vnútorné obežníky s vypichnutými vetičkami, ktoré sa hodia a nehodia použiť. Všetko podľa momentálnej medzinárodnej aj spoločenskej siturácie. Presne odporučia, kto má byť cieľom momentálnych útokov. Na koho sa  oplatí vytiahnuť špinavé prádlo. Vo veľkej väčšine prípadov sú na tomto zozname ľudia nesympatizujúci s politikou prezidenta Busha a republikánov. Presvedčiť sa o oddanosti FOXu G. Bushovi sa možno takmer každý deň. Ale najlepšiu šancu má každý divák pred voľbami. Televízna spoločnosť dáva v tomto čase denne najavo, kto na sto percent vyhrá. Ako inak by ste nazvali to, keď reportér ohlási správy vetou: " Dobrý večer, máme 145 dní pred dňom, kedy G.W. Bush vyhrá prezidentské voľby.(Kedy Kerry prehrá.)" Všetko čo prezident urobí je hrdinským činnom a to musí byť skutočne občas náročné pre tvorcov spravodajstva. 

Zamestnanci to však majú jednoduchšie v tom, že vždy presne vedia komu sa podlizovať v ranných správach a koho zhodiť v tých večerných. Neodporúča sa produkovať reportáže, ktoré sa akokoľvek odkláňajú od názoru strany alebo v tomto prípade prezidenta. (Pár zamestnancov s iným vlastným názorom, skončilo bez práce.) Je teda len pochopiteľné, že nikto nikdy nezhliadol príbeh pod názvom Občianstvo si treba zaslúžiť, nielen sa s ním narodiť. Nie je predsa mysliteľné dať najavo vlastný názor na veci štátne. Koho by už len zaujímala situácia v Americkom zdravotníctve, dôchodkovom poistení alebo nezamestnanosť. Oveľa dôležitejšie je informovať hoci prehnane o imigrantoch snažiacich sa vniknúť do tejto krásnej slobodnej krajiny: "Denne aj dva či tri milióny imigrantov z Mexika prejdú ilegálne do USA cez Arizonské hranice. " (To všetko podľa posledných správ z overených zdrojov blízkych strane.) K obľúbeným témam patria aj umelci, ktorí akosi nevedia čo sa patrí na pravého Američana. Mali by podporovať samozrejme tú správnu stranu - republikánov. Lenže nie všetci to chápu a tak sú často na pretrase v spravodajstve FOXu ako nepriatelia štátu.

To najlepšie však príde až vtedy, keď sa skutočne pozorne započúvate do toho, čomu vo FOXe hovoria správy. Tieto si moderátori veľmi často mýlia s osobným komentárom udalostí. Asi len veľmi ťažko by ste na tejto televíznej stanici hľadali len čísté informácie, ktoré by nepodsunuli divákovi istý pohľad na vec. Samozrejme ten správny. Tvorcovia prinášajú denne na krásnom podnose informácie, nad ktorými "netreba" premýšľať ani minútku. Všetko je dopredu určené. Moderátori tiež radi vypátrajú odpovede na tie najtriviálnejšie otázky, ktoré by mohli zaujímať divákov. (Alebo aj vôbec nie!) Veď možno kohosi v horúčke napadne otázka, čo si popredný odborník na teroristov myslí o odeve Usama Bin Ladína? Čo tým ohozom chcel asi Usama povedať? Rovnako absurdne vyznela aj zhruba 15 minútová debata po položení otázky: Podľa obrázkov vidno, že Usama Bin Ladín natočil tento svoj prejav vo veľkom meste. Kdesi na javisku. Čo si myslíte? A reportérka si sama ešte absurdnejšie odpovie: Áno. Pravdepodobne v hlavnom meste Afganistanu, niekde na tribúne pred veľkým davom. To znamená, že sa cíti neohrozený a nebojí sa vyjsť na verejnosť. Do dnes mi ostalo záhadou, ako toto všetko vydedukovala z obrázkov, ktoré ukazujú len hornú čast tela rečníka, stojaceho pred tmavozelenou stenou. Jedno jediné čo sa dá s určitosťou povedať je, že Usamá je kdesi v izbe. Nevidím žiadne davy, ani len nepočujem nič iné ako samotného rečníka. Ale to len možno môjmu netrénovanému oku čosi ušlo. Trénované oko diváka FOXu vie, že má len ticho sedieť a sledovať čo mu podsunú pod nos.

Ešte, že mi neušli iné veci, ktoré veľakrát vo svojom vysielaní hlása táto televízna stanica:
Ak nie ste s nami ste proti nám. Všetko je buď biele alebo čierne. Každý občan má podporiť vojnu v Iraku a keď si to nemyslí, tak má len držať hubu. Každý kto nepodporuje vojnu proti teroristom je nepriateľ štátu. Viera v Boha je veľká vec pre každého pravého Američana... Kedže my veríme, máme pravdu. Vy nemáte pravdu (pretože neverite). Nech sa deje, čo sa deje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?