Kde viazne pomoc pre juh USA?

Autor: Jana Harris | 1.9.2005 o 11:03 | Karma článku: 7,58 | Prečítané:  2476x

Ani po takmer troch dňoch od hurikánu Katarína sa na väčšine postihnutých miest v štátoch Luisiana, Mississippi a Alabama neukazuje žiadna pomoc. Túto vetu som počula a videla dnes v správach toľkokrát, že mi začína svietiť pred očami. V takej veľkej krajine sa to veľa ľuďom zdá nenormálne! Dokonca aj predstavitelia Federálnej pohotovostnej agentúry (FEMA) sa už v dnešných správach vyjadrili, že situáciu na juhu USA podcenili.

Sotva po troch dňoch začínajú byť ľudia netrpezliví. Tí čakajúci v polorozpadnutých domoch, v nemocniciach, na strechách domov aj na miestach, ktoré boli pôvodne ulice. Keď vidíte ich tváre v televízii, chápete. Chápete, keď čítate ich výpovede na internete. Sú zúfalí. Bez jedla, strechy nad hlavou, čistej vody a liekov, ktoré nevyhnutne potrebujú.

Vládni predstavitelia sa vyjadrili, že posielajú niekoľko tisíccok príslušníkov Národnej gardy, ale v niektorých prípadoch môže trvať aj 5 alebo 6 dní, kým pomoc dorazí na miesto... Kým vyslobodia prípadné obete tejto prírodnej katastrofy. Čo bude dovtedy nie je jasné. Na mnohých miestach (hlavne mimo New Orleans) by ste márne hľadali helikoptéry Červeného kríža s potrebnými liekmi alebo nebodaj vojakov Americkej armády pomáhajúcich evakuovať postihnutých. Ešte stále nedorazili na miesto určenia.

Pokoj a poriadok v postihnutých miestach sa podľa správ pokúšajú udržať miestni policajti, ale v tom zmätku sa im veľmi nedarí. Malé skupiny tých obyvateľov, ktorí neopustili miesta záplav rabujú obchody a odnášajú zo sebou všetko od potravín, kozmetiky, cez oblečenie, šperky aj zbrane… Tolerovať to alebo by s tým mal štát čo najskôr čosi urobiť? Mal by Americký prezident povolať vojakov aby pomohli v najhoršom? Alebo sa to jednoducho v čase vojny s teroristami nehodí?

Je rozkrádanie majetku normálne? Niekto môže povedať, že človek v snahe prežiť urobí čokoľvek. Nezaujíma ho nič iné len ako uživit seba a svoju rodinu. Neviem si ale predstaviť koľko tričiek Adidas alebo tenisiek Nike potrebuje človek k prežitiu. Áno, aj takéto veci si odnášali ľudia zo zničených obchodov. Treba nechať všetko len tak na pospas osudu? (Ako sa vyjadril môj manžel.) Neverím, že by to bolo šťastné riešenie. Kam to môže viesť ani nechcem myslieť. Tí čo stratili príbytky sa teraz po nociach čakajúcich na pomoc môžu báť aj toho či sa tej pomoci dočkajú v zdraví.

Treba ale na druhej strane zazlievať ľuďom bez jedla a vody, že berú situáciu do vlastných rúk? Ja osobne som rozhodne proti. Nie som si tiež istá tým ako by som sa zachovala je v podobnej situácii. Názory sa ale líšia od jednoho človeka k druhému. Nikto sa nemôže zaprisahať, že by nič také neurobil. I keď musím priznať, že mne sa to podobná idea rabovania prieči. Ľudia vykrádajúci obchody rozhodne nepredstavujú práve najlákavejšiu podobu správania sa ľudského plemena.

Premýšľam. Čo by sa asi stalo, keby bola takouto prírodnou katastrofou a následým chaosom postihnutá zhruba polovica USA? Nevidela by som situáciu v Spojených štátoch príliš ružovo. Chcela by som vedieť, či je to len môj osobný dojem, alebo skutočne záchranné akcie akosi viaznu. Možno je to aj test toho ako vie Americká vláda (a príslušné štáty) rýchlo reagovať a priviezť veci do akého takého poriadku. (Týmto problémom sa momentálne trápi môj manžel a nie ja. Ako občan USA sa vraj necíti vôbec v bezpečí a neverí vlastnej vláde.) Veď podobná situácia sa nevyhýba žiadnej krajine sveta. I keď si to niektorí, obyvatelia môžu myslieť. Dokonca sú to ochotní aj povedať verejne vo vysielaní celonárodnej televíznej stanice. Prekvapuje ma ich názor, že nechápu ako sa to mohlo stať v USA? Ako čosi také mohlo postihnúť krajinu ako je Amerika? Neveria ani tomu, že Amerika sa teraz musí starať o utečencov. Bolo by to normálne v krajinách tretieho sveta ale nie predsa v USA! Lenže na nešťastie to je všetko skutočnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?