Američania sa (asi radi) boja

Autor: Jana Harris | 27.10.2005 o 8:35 | Karma článku: 9,31 | Prečítané:  2812x

Nie, nechcem hovoriť o prichádzajúcom Halloweene, ale skôr o fenoméne spoločnosti, ktorá za posledné roky bola strašená skutočne najrôznejšími vecami. Iné krajiny sveta zrejme nie sú výnimkou, ale Americká spoločnosť vždy skočí s rovnakou radosťou na nové správy o tom, čo by mohlo ohroziť jej denný pokoj... Patrí sem všetko od nebezpečného hmyzu (kto vie odkiaľ), cez tabletky nevysvetliteľne usmrcujúce ľudí až po ukradnutú identitu. Strach sa tu berie skutočne vážne.

Po viac ako pár mesiacoch v Amerike to musí udrieť do očí snáď každému. Sila médií je skutočne neprekonateľná. Strach začal byť skvelým predajným trikom (pre médiá alebo aj iné organizácie) už v období studenej vojny a tento trend úspešne pokračuje až do dnešných dní. Vykonštruovaný strach v médiách sa produkuje pomerne jednoducho – manipuláciou slov ako aj presným výberom toho, čo sa dostane na obrazovku a čo naopak nie. Často opakované príbehy sa divákovi napokon dostanú dokonale pod kožu. Je mu jasné koho presne sa treba báť, kto je nebezpečný pre spoločnosť a celý národ. Presne do tejto skupiny patria menšiny, ktoré (aj) vďaka médiám získali v Amerike nie veľmi lichotivý obraz. Niekto bude proste navždy zločinec a niekto úbohá obeť.

Vyvolávanie strachu má aj iné výhody. Je skvelou technikou na odlákanie pozornosti od iných problémov v spoločnosti akými sú  nezamestnanosť, chudoba, kontrola predaja zbraní a znečistenie ovzdušia.

Je to verejné tajomstvo, ktoré si z času na čas všimnú aj spisovatelia, filmári, sociológovia a filozofovia. Presne títo ľudia nazvali veci pravým menom, keď začali používať slovné spojenie kultúra strachu, aby opísali situáciu posledných desaťročí.

V časoch studenej vojny, keď sa kultúra strachu zrodila, hrozilo všetkým obyvateľom Severnej Ameriky napadnutie komunistami, ktorí boli veľmi nebezpeční a nebrali ohľad na nikoho. Bolo teda dobré presne vedieť, aké zásoby treba mať doma v prípade nukleárneho útoku riadeného z Moskvy. Neskôr sa zoznam rozšíril aj o Severnú Kóreu i iné krajiny. 
Ďalšie v poradí boli lieky a silikonové implantáty,ktoré spôsobovali smrť.
Neustále opakovanie faktov o globálnom otepľovaní tiež neprispeje isto k pokojnému spánku díváka. Hlavne ak jeho dôsledkom môžu byť neskutočné prírodné katastrofy.
V ďalších rokoch bolo nakazenie vírusom HIV také jednoduché, že to samozrejme naháňalo veľký strach a husiu kožu. Vírus mohol nečakane zaútočiť na pieskovisku, v parku a keď vás ktosi prepadne mávajúc nakazenou ihlou a striekačkou.Na každom rohu treba byť na pozore. 
Jeden rok krátko pred Halloweenom sa rozšírila správa, že ktosi dáva do jabľk žiletky... Nič netušiace deti lovia jablká, každý rok pri tradičných podjesenných hrách. 
Včely z ďalekých exotických krajín, ktoré mali podľa istých informácií ovládnuť po pár dňoch celé územie USA, sa stali podľa sociológov nočnou múrou veľkého množstva ľudí. Úniku pred nimi nebolo... Ešte šťastie, že napokon si to namierili inam. Nevedno kam.
Radiácia vyžarujúca z mobilných telefónov mohla celkom ľahko spôsobiť rakovinu alebo aj neplodnosť. Teda minimálne počas pár mesiacov, keď sa o nej neprestajne hovorilo a písalo.
Posledným pár rokom kraľujú také strašidelné témy ako ukradnutie osobnej identity, vybielenie kreditnej karty, teroristi, imigranti prekračujúci Mexickú hranicu a nezvestné alebo unesené mladé biele (Áno, vek a farba pleti je v tomto prípade skutočne dôležitá.) ženy.  Osobne čakám už len na strach, ktorý vyvolá správa o prípadnom útoku mimozemšťanov z okolitého vesmírneho priestoru.

Pestovanie kultúry strachu má jedno veľké nepopierateľné plus, ktoré nahráva predsa len komusi do karát...(Mená nie sú skutočne dôležité.) Tento prehnaný strach vyvoláva v ľuďoch dojem, že potrebujú byť neustále v strehu a ich bezpečnosť je ohrozená vecami, ktoré nemôžu ako jedinci ovplyvniť. Cítia potrebu byť neustále ochraňovaní. A to často dáva neobmedzenú moc tým, ktorí veľmi radi ochránia svojich občanov...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.


Už ste čítali?