Stopárov sprievodca po galaxii

Autor: Jana Harris | 2.5.2005 o 9:42 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  5465x

Taká celkom neobyčajná kniha od Douglasa Adamsa . Mimochodom ak ste fanúšikom tohto scifi komediálneho žánru (ako som ho ja súkrome nazvala) isto poznáte aj ďalšie priame aj nepriame pokračovania pod názvom Restaurant na konci vesmíru, Život, vesmír a vôbec a poslednú z rady Zbohom a vďaka za ryby. Známou je aj autorova rada, že bez tohto vesmírneho sprievodcu, by ste nemali rozhodne opúšťať Zem... Ak by ste si oveľa radšej pozreli virtuálneho či vlastne filmového sprievodcu, tak ste sa dočkali. Na základe neobyčajnej knihy, (ktorú vraj nie je možné preniesť do filmovej podoby) totiž režisér Garth Jennings natočil svoj debutový celovečerný film. Áno, piatok 29. apríla 2005 bol dňom premiéry Stopárovho sprievodcu po galaxii .

Stopárov sprievodca po galaxii Stopárov sprievodca po galaxii Touchstone pictures

V krátkosti pre všetkých, ktorí netušia o čom kniha (a teda aj film) je :

Arthur Dent  (Martin Freeman) sa vydáva do vesmíru na výpravu, ktorá má vypátrať zmysel života, vesmíru a všetkého ostatného. Na svoju nedobrovoľnú cestu sa vypraví práve v okamihu, keď je planéta Zem odstránená z mapy vesmiru, aby uvoľnila miesto intergalaktickej diaľnici. Po jeho boku stojí verne jeho najlepší priateľ  Ford Prefect (Mos Def), ktorý je v skutočnosti mimozemšťan a spoluautor Stopárovho sprievodcu po galaxii... Do cesty sa im pripletie ústavne deprimovaný robot Marvin (alebo aj Paranoid Android) i dievčina pod galaktickým menom Trillian (Zooey Deschanel) , ktorá na večierku nahovárala Arthura, aby vypadli kamsi preč... Najlepšie preč kamsi ďaleko, možno na Madagaskar. Napokon sa s ňou Arthur stretne kdesi úplne inde. Na vesmírnej lodi  exentrického Zaphoda Beelbelbroxa  (Sam Rockwell). To je len začiatok príbehu. Pokračovanie nájdete v knihe alebo na filmovom plátne.

Pre všetkých ostatných, ktorí knihu milujú (a aj tých, ktorí sú zvedaví o čom to je) : 

Musím vás upozorniť, že filmový príbeh stratil isté detaily z knihy. Mali by ste trošku popustiť uzdu fantázii a nečakať doslovne spracovanú filmovú podobu stopára. Príbeh potom na vás isto urobí celkom nový dojem. Jeho grafická filmová podoba je skutočne nadpozemská. To keď sa Arthur Dent ocitne na planéte Magrathea, kde Slartibartfast  vyrába planéty na zákazku.  Ani v najbláznivejších snoch ste asi nevideli čosi také.
Prisahám, že sa budete skvele baviť na všetkom čo na plátne uvidíte. Režisérovi sa podarilo skvele zachytiť  britsko-douglasovský humor. Núti divákov smiať sa aj na tých najmenších detailoch v príbehu. Aj depresívny robot Marvin vyvoláva na tvárach všetkých divákov len úsmev. Nezabudlo sa ani na neodmysliteľnú pomôcku každého stopára - uterák. Ako sa presvedčíte vo filme na vlastné oči, dá sa použiť v každej životnej situácii na Zemi (ale hlavne v širokom vesmíre). Pokiaľ  stopár vie, kde má uterák, je zachránený. Táto užitočná vecička poslúži aj v prípade, že si stopár dá najsilnejší drink v celom vesmíre (nazvaný v českom preklade tejto knihy ako) Pangalaktický megacloumák. Stačí si ho prehodiť cez hlavu (od hanby?) alebo zakúsnuť sa do neho (po opätovnom nadobudnutí vedomia). Bližšiu definíciu toho zabijáckeho nápoja nájdete v sprievodcovi.

Kým sa dostanete k filmu odporúčam navštíviť oficiálnu stránku (tú Európsku  alebo Severoamerickú ) a pobaviť sa faktami zo samotného príbehu. Možno sa po prechádzke touto virtuálnou podobou stopára necháte uniesť až tak, že sa rozhodnete prijať intergalaktické stopárske meno. Skúste si to tu . (Generátor mena sa objaví po kliknutí na červenú menovku slečny menom Trillion.) Pri vašom novom mene to ale isto neskončí. Oficiálne web stránky ponúkajú v tomto prípade zase raz čosi nadpozemské. Zábava so sprievodcom po galaxii sa len začína... Tentokrát tá filmová.  

ps - keby to nestačilo stretneme sa v Restaurante na konci vesmíru...                                                                                                    
                                                                           Vaša Celphid Finger 
                                                                    začínajúca stopárka po galaxii

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.


Už ste čítali?