Najnovšie správy o výprave K. Kolumbusa

Autor: Jana Harris | 29.4.2005 o 9:39 | Karma článku: 5,67 | Prečítané:  1628x

K nasledujúcim úvahám ma vyprovokovalo spravodajstvo CNN. (Ach, zase už tá televízia.) Toľkokrát som sa zaprisahala, že už na televízor čumieť nebudem. To si radšej prečítam správy z internetu. Tak mám asi jedinú šancu, že sa ku mne dostanú len holé informácie. Myslím tým také, ktoré nebudú prifarbené do čierna, biela, ružova alebo zelena. Veľakrát sledujem ako médiá prezentujú vojnu v Iraku... Je to celé o tom ako Amerika prišla do zaostalej krajiny a priviezla slobodu, demokraciu a pomaly aj akékoľvek technické vymoženosti. Včera ma napadlo: Ako (oslavne či neoslavne) by vyzeralo spravodajstvo Španielskej Televízie v čase, keď Krištof Kolumbus objavil Ameriku?

 fotomontáž J. Harris

Prinášali by televízne spoločnosti tiež niekoľkokrát denne oslavné správy o tomto výnimočnom človeku?

Odvážny cestovateľ vyplával na more v nádeji objavenia novej cesty do Indie. So svojou výpravou sa po dlhých týždňoch ocitol na pobreží cudzej krajiny. Prvý pohľad a aj televízny záber na Indické pobrežie nebol ničím zvláštny. Až neskôr sa prišlo na to, že to nie je India. Ani diváci ani Kolumbus to ale nepovažovali za cestovateľské faux pax. Nezabránilo to dokonca ani v pomenovaní neznámych domorodcov Indiáni (podľa krajiny, s ktorou nemajú nič spoločné.) a prezentovaniu tohto nového mena v širokom svete. Tu sa skutočne prejavila sila televízneho spravodajstva.
Vystrašeným ale neskôr (podľa živého spravodajstva) priam uchváteným domorodcom, priniesla táto bohumilá operácia, toľko očakávanú civilizáciu a oslobodenie. Sú to presne tie veci, o ktorých títo ľudia nikdy asi nepočuli. Nežili síce pod vplyvom žiadneho tyrana, no aj tak im vždy akosi čosi chýbalo. Teraz sú vďační za vymoženosti, ktoré Španielsky národ poslal touto cestou do ďalekej krajiny za morom. V dlhom rade týchto skvelých vecí sa vynímajú zrkadielka a chrípka. (Táto zabila len niekoľko tisícok pôvodných obyvateľov.) 
Domorodci, ktorí prežili sa často objavujú na televíznej obrazovke. Počas obradných tancov sa zvŕtajú v slávnostných tradičných kostýmoch. Občas aj zaspievajú. (Tieto zábery obleteli svet niekoľkokrát.) Nechýbajú ani ďakovné transparenty napísané lámanou španielštinou. Pred televíznymi kamerami ich často držia malé deti alebo ženy v rokoch.
Spravodajstvo informuje najskôr denne a neskôr aspoň každý tretí deň o prevratných udalostiach na novom kontinente. O tom všetkom, čo bojovníci za slobodu robia v cudzom svete. Ako si zvykajú aj nezvykajú na nový svet... Nie je to občas ľahké, lebo aj tam sa nájdu ľudia, ktorým sa ich prítomnosť  v zámorí nepozdáva. Preto treba bojovať a presviedčať ich. Obrátiť čo najviac ľudí na novú vieru. Tá ich im postačila celé tisícročia, ale Španieli predsa vedia čo je pre každého dobré. Kráľovská rodina sa rozumie chodu sveta a preto je jej zodpovednosťou priviesť väčšinu sveta k spôsobu života aký vedú oni.
Španieli za morom sa radi dívajú na to všetko, čo dokázala táto výprava. Synovia Španielskeho národa sa radi prihlasujú do ďalších výprav, aby takto pomohli štátu a nepriamo aj celému svetu... Veď kto by to namiesto nich urobil? Nie?


Viem, viem je to trošku pritiahnuté za vlasy... Ale skutočne mám dojem, že takto by to vyzeralo, keby v Kolumbusovej dobe jestvovalo televízne spravodajstvo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.


Už ste čítali?