STRETNUTIE divadiel krajín V4 v Nitre

Autor: Jana Harris | 9.5.2005 o 10:14 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1805x

Ešte som tu tuším verejne neprihrievala žiadnu polievočku. Poslednú piatkovú noc som surfovala po internete a napadlo ma, že niektorú polievočku sa prihriať oplatí. (Nie tú svoju, ale pre známych a priateľov určite áno.) Takže dobrú chuť k tejto polievočke a (v tomto prípade) aj príjemný kultúrny zážitok. Polievočka sa začína prihrievať. Konkrétne tá pre mojich bývalých kolegov zo Starého divadla Nitra. Tento týždeň v dňoch 11. až 13. mája sa v Nitre koná už siedmy ročník stretnutia divadiel krajín  V4 pod názvom STRETNUTIE - SETKáNí - SPOTKANIE - TALáLKOZáS  . Mňa osobne prepadla melancholická nálada a usmievam sa už len pri spomienke na dva ročníky tohto festivalu, ktorých súčasťou som bola... Veď kto by nemiloval spomienku na bufáč preplnený tancujúcimi, kričiami a zabávajúcimi sa ľuďmi. Do tanca nám všetkých hralo CD Bregoviča... a za zmienku stojí aj následná úľava, keď všetko skončilo.

 zdroj Stare divadlo Nitra

Tento ročník si pod finančné krídla vzal Minister kultúry Českej republiky pán Dostál. Čo nie je žiadnym prekvapením, lebo na Slovensku vláda už asi kultúru veľmi nepodporuje (uberá sa pokrokovým smerom niektorých západných krajín).
Takže zase raz vďaka "Čechom" budeme trošku kultúrnejší. Kvôli tým istým ľuďom, ktorý nás toľké roky (podľa istých názorov) utláčali.

Vďaka nim sa uskutoční festival krajín V4 kde sa stretnete (a aj oni sa stretnú navzájom) s tvorbou začínajúcich bábkarov zo Slovenska, Poľska, Maďarska aj Českej republiky. Ak ste si kedysi mysleli, že bábkové divadlo je hlavne pre deti a obnáša divadelnú hru s drevenými (či textilnými) bábkami... Ste na omyle. A tento prichádzajúci festival vás môže len a len vyviezť v určitých prípadoch z tohto omylu. Neverili by ste, čo všetko robia dnešní študenti bábkoherctva vo svojich predstaveniach.

Do NItry neprídu len študenti, ale aj profesionálny súbor z Wroclawy Teatr Lalek Wroclaw ,     z Prahy fenomenálne Buchty a Loutky , z Pezinka známe dvojčlenné Divadlo PIKI , či Divadelné združenie Dietta z Nitry. Tento rok uvidíte aj projekt Hudobnej a tanečnej katedry VŠMU Bratislava pod názvom Mestečko Palermo. Dvomi predstaveniami sa bude prezentovať aj samotné Staré divadlo Nitra .

Ak máte teda chuť stráviť pár dní a večerov v spoločnosti mladého a nádejného divadla priamo zo strednej Európy... Zájdite tento týždeň do Nitry. Ja by som neváhala ani minútku. Neskoro večer po predstaveniach, kedy odídu deti domov, príšlo by aj na kultúrno-národné zážitky iného druhu.

ps - príjemnú zábavu v bufáči prajem všetkým bývalým kolegom v SDN 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?