kedze dnes nebudem mat cas na polemiky len k bodom 1.-3.
1. existuju rozne teorie ako mohol vzniknut zivot ale zatial ziadna nie je vedecky dostatocne overenou (resp. vela z nich bolo vedecky uz vyvratenych). Co neznamena, ze teoria stvoritela je potvrdena ale neznamena to, ze zivot mohol vzniknut len tak pomocou fyzikalnych dejov. Je to stale otvorena otazka.
2. Cosa tyka cloveka, existuju tak isto rozne teorie na objasnenie jeho vzniku ale pri cloveku existuju 3 zakladne problemy:
A: slobodna vola - ako jednosmerna kauzalita sa nijako nemohla vyvinut evolucne, jedina moznost je slobodnu volu popriet ale to uz nie je veda ale filozofia aj ked velmi zla...
B: vedomie - tiez zatial nie je zname, co to vlastne vedomie je, ako funguje a su o tom zatial len neoverene teorie. rpoblem vedomia je stale otvoreny. Naprikald dodnes nebol objasneny tzv. argument cinskej izby a v probleme vedomia nam nepomozu zatial ani najmodernejsie vysledky kybernetiky.
C: etika: aj tu existuju niektore teoria, ktore sa snazia etiku odovodnit evolucne ale opet tieto teorie neboli nijako overene (zatial)
Duro™ 123
re
konkretne som to ukazal , a neviem kolko sa mam opakovat . stale som ta odkazoval aj na nasu diskusiu tu na blogoch . Ok , spravim to jednoduchsie . Stacia mi zakony zachovania , zadefinovane vsetky 4 typy interakcii . Z nich jednoznacne vyplyva , ze vedomie je dosledok a nie nastroj na ovladanie hmoty . Ak tvrdis nieco ine , porusujes zakladne fyzikalne principy . To sice mozes , ale potom pozadujem od teba nahradu . Som zvedavy , ako nahradis vyprodukovanu fyziku minimalne za poslednych 150 rokov . Vela stastia .
Tam som ti nic nepisal , sice som ta tam volal , ale cakal som na tvoj suhlas . Nerobim veci , pri ktorych jasne vidim , ze sa nemozu zrealizovat .
oloSK <-> Michal Olaš
ina odpoved ako
okoSk - preco sudime vraha, ked vieme, ze fyzika? Lebo pravne vztahy a zakony pracuju s objektami typu clovek. Preto nekomunikujes v diskusii s hrbou kamena, lebo objektom vztahov v diskusii je clovek.
Z rovnakeho dovodu sa molekuly vodiku prd staraju o partony, ked sa spajaju s dusikom, aby vytvorili smrad.
Zakladom chemickych reakcii je elektromagneticka interakcia, zakladom biologickych reakcii su chemicke interakcie, zakladom psychickych reakcii su biologicke, zakladom socialnych su psychicke. Pri prechode na vyssi stupen zlozitosti sa ale neprenasaju len mechanicky vlastnosti povodnych interakcii, ale objavuju sa vlastnosti nove. Tak, ako kvark nemoze pachnut, tak riasa nemoze mat schopnost abstraktneho myslenia. A rovnako amoniak nema schopnost vnimat bolest, ale vyssie organizovana hmota mozgova ano.
Fyzikou si schopny popisat mechanizmus bolesti.
pes13
Ak je vsetko deterministicke tak clovek nema o nic vacsie naroky na slobodnu volu ani na pravdu ako kamen.
"Pri prechode na vyssi stupen zlozitosti sa ale neprenasaju len mechanicky vlastnosti povodnych interakc" - to je nicim nedokazane tvrdenie. Tlastne odpotrujes determinizmu. Ako sa spravaju zozite objekty, ked is spravanie nemozno predpovedzt zo spravania ich casti?
"Tak, ako kvark nemoze pachnut" -ak ti preleti vysoko energeticky kvark "cuchovym" receptorom a bude s nim interagovat budes citit vonu. A na pricine bude kvark.
"A rovnako amoniak nema schopnost vnimat bolest" - ukaze ze nema. Odpovedz na otazku, co je bolest.
gotroch
"Mojimi cuchovymi receptorami preleteli miliony castic zlozenych z 2-3 kvarkov a vela ich interagovalo - a necitil som vobec nic."
Pockaj az preleti nejaka vysokoenergeticka castica...
"Proces vnimania" - tento pojem mi nic nehovori. Mozeme sa bavit vo fyzikalnych pojmoch "konfiguracia elementarnych castic"?
gotroch
KEDY a AKO - toto keby sme vedeli :)
Málo čomu sa v myšlienkach venujem viac ako tomuto. Najviac sa dá podľa mňa zistiť pozorovaním (s vysokonadpriemernou empatiou) vývoja malých detí. Tam to vidno na vlastné oči. Začiatok KEDY je niekde medzi 1,5 a 2 rokmi dieťaťa (koreluje to s obdobím nástupu vzdoru u neurotypických detí, či objavením sa autistických čŕt u niektorých detí). Koniec koncov Turingov test neurotypické deti "dobre" riešia tuším až po 3,5 -4 rokmi. Do 2 rokov sa to často ako vedomie javí, ale nie je to ním. Pravda aj potom to ešte dlho často vedomie nie je, ale keďže dieťa už vedomé chvílky má, človek má tendenciu predpokladať ho vždy.
Otázke AKO sa mienim intenzívne venovať, ale zatiaľ Ti na ňu nik presne neodpovie - myslím, že ani nikde vo svete :)
masvon
ked
Ale to je k diskusii na inú tému ...
nie je
no, tie castice
Ano, pri procese vnimania sa mozeme bavit o "konfiguracii elementarnych castic", ale tunajsie okienko nam k tomu stacit nebude. A ja nemam niekolko zbytocnych dni na opisanie stavu protonov, neutronov a elektronov v zlozitych molekulach bunecnych membran a ich okolia, co sice je mozne, ale zbytocne.
Aj na opisanie stolicky ako nastroja na Tvoje usadnutie postacuje opisanie makroskopicke, lebo mikroskopicke vlastnosti standartnej stolicky sa na Tvojej riti nijak neprejavia - pravda, letiace neutrino bude mat iny nazor - ale to si evidentne nechce sadnut.
brutalny
"Ak je vsetko deterministicke tak clovek nema o nic vacsie naroky na slobodnu volu ani na pravdu ako kamen."
To z determinizmu VOBEC nevyplyva . Ak v ramci determinizmu existuje vedomie a to je schopne si pravdu uvedomit , aj ked ako dosledok determinizmu , tak tu neplati dosledok tejto tvojej vety !
A ak chces vediet co je bolest , tak je to varovanie , ze sa moze poskodit telo ,resp. uz sa poskodzuje . A odpoviem ti aj na to co je dole . Je to dej , prechod z jedneho stavu do ineho stavu HMOTY .
Sam si napisal, ze slobodnu volu clovek nema, protirecis si
"Ak v ramci determinizmu existuje vedomie a to je schopne si pravdu uvedomit"
- nerozumiem pojmu vedomie a pravda. Prosim objasni a vyuzi pri tom iba fyziku. Potom budem schhopny s tymito pojmami pracovat
VOBEC
Na tejto stranke nie je dost priestoru aby som to napisal priamo. Takze zjednodusim . Vedomie je dej , cize prechod medzi stavmi usporiadania castic (ktore tvoria mozog) . Pravda z hladiska toho poznania je proces pri ktorom vedomie prechadza z urciteho konkretneho stavu na nejaky konkretny stav .
pocit je
Ale tuto dilemu vyriesili uz pred poltisicrocim, ked ukazali ubohost predstav realistov. Moderny clovek by mal mat v tej otazke uz jasno.
Konkretne pocit ako stav hmoty - stav, kedy receptory v organizme produkuju chemicke latky posobiace na neurony ovlivnujuce moje reakcie. Prestanu produkovat - pocit zmizi, zmenia produkciu, pocit sa zmeni.
Ad "najprv bol pocit bolesti a potom jeho skumanie". Na to existuje klasicky priklad: existovala v roku 1900 planeta Pluto? Planeta Pluto bola spoznana v roku 1930 a skumana celkom nedavno.
**************************
Stacia mi zakony zachovania , zadefinovane vsetky 4 typy interakcii . Z nich jednoznacne vyplyva , ze vedomie je dosledok a nie nastroj na ovladanie hmoty .
**************************
ako to z nich vyplyva? KONKRETNE, PODROBNE, premisy - logicke operatory - zaver
Ak tvrdis nieco ine , porusujes zakladne fyzikalne principy .
***************
to az vtedy ked mi ukazes konkretne to co tvrdis vyssie...
pridám sa
etika - evolučné teórie neboli ešte overené, na rozdiel od dobre zdokumentovaného odovzdávania desiatich prikázaní Mojžišovi
vieme
vedomie -ia s.
1. schopnosť človeka myslieť a uvedomovať si svoj vzťah k okoliu: ľudské v.;
spoločenské v. súhrn teórií a názorov, kt. sú odrazom života spoločnosti
2. stav, keď si človek uvedomuje svoju existenciu: stratiť v., byť pri (plnom) v-í
3. uvedomovanie si, vedomosť o niečom, povedomie: v. viny, v. vlastnej dôležitosti;robil to s v-ím nadriadených
jezkove hsulicky, co sa stalo ?!
kedze dnes nebudem mat cas na polemiky
*********************
No skoro som spadol zo stolicky, este ze mam operadla. A coze sa ti stalo ? Nebodaj musis pracovat a nie polemizovat ? No mas moju uprimnu sustrast. Len co my tu bez tvojho teologizovania budeme robit ? Na nas si nepomyslel ?!
je to
Nuz tvrdil ze nie je plateny z nasich dani
V probléme vedomia je najmodernejšia kybernetika ozaj na nič. Pokým sa nám nepodarí nejako simulovať city (a to bude teda riadny problém), k vedomiu sa vôbec nedopracujeme. Osobne som veľmi skeptická, či sa ho niekedy nejako podarí simulovať.
simulovat
Definícia citov ako "faktora, ktorý rozhdadzuje myslenie" vylúdila na mojej tvári úsmev (nič v zlom:). Dúfam, že to nevylučuje možnosť, že takto "rozhádzané myslenie" sa posunie lepším smerom :)